Top
Image Alt
  /    /  Incentive   /  Zjawiskowa Sardynia

Zjawiskowa Sardynia

Na Sardynii nie ma w zasadzie miejsca, które nie byłoby magiczne: oszałamiające plaże, majestatyczne góry, urokliwe miejscowości, a nawet blichtr Szmaragdowego Wybrzeża. Idealne miejsce dla koneserów pięknych krajobrazów i tajemniczych miejsc. 

Dla mnie najbardziej niezwykłym miejscem jest Archipelag La Maddalena, osiągalny dzięki statkom wycieczkowym i promom wypływającym z portu w Palau – niewielkim miasteczku położonym w północno – wschodniej części wyspy. Od 20 – stu lat teren obejmujący 62 wyspy funkcjonuje jako Park Narodowy Archipelagu La Maddalena. Siedem głównych wysp archipelagu to: La Maddalena, Caprera, Budelli, Santo Stefano, Santa Maria, Spargi oraz Razzoli.

Co czyni to miejsce tak wyjątkowym? Na pewno plaże, uznawane za jedne z najpiękniejszych w basenie Morza Śródziemnego. Te najbardziej spektakularne to Spiaggia Rosa na Budelli, ukazana przez Michelangela Antonioniego w filmie „Czerwona Pustynia” z 1964 roku, a także Cala Coticcio na wyspie Caprera, Cala Corsara na Spargi, czy Cala Lunga na Razzoli. Niesamowity, szmaragdowo – błękitny jest też kolor wody morskiej przy nabrzeżach i w zatokach. Duże wrażenie robią również liczne formacje skalne, jak potężna Skała Przylądka Niedźwiedzia.

Musiał więc niezmiernie ubolewać Napoleon Bonaparte, gdy w lutym 1793 roku nie udało mu się zdobyć La Maddaleny, największej z wysp, z miejscowością o tej samej nazwie, będącą jednocześnie stolicą całego archipelagu. Miasto jest urocze, z dużą ilością sklepików, barów, restauracji i miejsc noclegowych. Więcej szczęścia miał słynny admirał Nelson, który przez dwa lata stacjonował na wyspach blokując francuską flotę obozującą w Tulonie. Największym farciarzem był jednak Garibaldi. Ten włoski bohater narodowy przebywał na wyspie Caprera przez 30 lat. Tam też dokończył żywota, a dom Garibaldiego to obecnie poświęcone mu muzeum.

Dla koneserów pięknych krajobrazów, a także słonecznych i morskich kąpieli, kilkugodzinny rejs wzdłuż wysp to obowiązkowy punkt programu podczas pobytu na tej niesamowitej wyspie.

O autorze

Lidka

Lidia Kańska

You don't have permission to register