Top
Image Alt
Home  /  Blog  /  Incentive   /  Praca zdalna a motywacja pracowników… A może po prostu wyjechać?

Praca zdalna a motywacja pracowników… A może po prostu wyjechać?

Praca zdalna w trybie home office nie sprzyja integracji pracowników i ich przywiązaniu do firmy. Po roku życia w pandemii zaczynamy tęsknić za naszym dawnym „życiem biurowym”. Wygląda na to, że nasz ciężko wypracowany work-life balance szlag trafił.

Dane te płyną z opublikowanego niedawno raportu firmy rekrutacyjnej Antal: “Model pracy a efektywność i zadowolenie pracowników”. Jego autorzy przebadali w 2020 roku 315 pracowników i 956 specjalistów i menadżerów, by sprawdzić jakie modele pracy będą najlepsze w 2021r. Odpowiedzi nie są jednoznaczne, bo zawsze coś dzieje się kosztem czegoś innego.

Motywacja pracowników, a nowa rzeczywistość

Pandemia covid-19 jest z nami od roku. Przez ten czas sporo zmieniło się w życiu wielu z nas. Musieliśmy przemeblować sporo wokół siebie, a także w sobie – w swoich głowach. Kolejne obostrzenia doprowadziły do konieczności wypracowania zupełnie nowych sposobów funkcjonowania w tej pandemicznej rzeczywistości.

Zmienił się m.in. system wykonywania pracy. Lockdowny i konieczność zachowywania dystansu społecznego wymusiła na pracodawcach i pracownikach przejście na nowe modele współpracy.

Przez ostatnie miesiące zdalnie pracowało aż 49 proc. badanych. Tych, którzy pracę wykonywali hybrydowo, czyli pół na pół z biura i z domu było 43 proc. Tylko 9 proc. pracowników swoje obowiązki wykonywało stacjonarnie z biura – wynika z raportu.

Więc zdalnie, w biurze, czy hybrydowo – przedsiębiorcy drapią się w głowę, szukając odpowiedzi na pytanie o najskuteczniejszy model pracy. Taki, który będzie jednocześnie efektywny i dający zadowolenie pracownikom.

Integracja pracowników, a praca zdalna

Wszyscy pamiętamy jak to się zaczęło. Początkowo pracodawcy obawiali się modelu zdalnego, myśląc że efektywność pracy spadnie, gdy pracowników nie będzie pod ręką. Ci drudzy natomiast w możliwości pracy zdalnej widzieli masę plusów – przede wszystkim wygodę czy koszty związane z dojazdem do biura.

Okazuje się, że biegiem czasu – a po roku widać to jak na dłoni – sytuacja zmieniła się diametralnie.

Z badania wynika, że w większości firmy są zadowolone z efektywności pracowników wykonujących swoje obowiązki zdalnie. Pozytywnie wypadają tu także ograniczone koszty podróży służbowych i utrzymanie poziomu wynagrodzeń.

Wśród negatywnych aspektów wskazali m.in. na brak integracji i współpracy w zespole. Ujemnie wypada także wzrost rotacji pracowników, którzy nie bywając w firmie, czują się z nią mniej związani.

W rozmowie z PAP skomentowała to Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan:

– Kiedy ludzie są rozproszeni, to trudniej ich zjednoczyć wokół jednego celu, sprawić, by się identyfikowali z firmą. Trudniej jest też wdrożyć nowych pracowników i utrzymywać relacje w firmie, bo zdarza się, że pracownicy nie widzą się ze sobą po kilka miesięcy – podkreśla.

Przedsiębiorcy są w tej kwestii zgodni. Integracja i współpraca to spore wyzwania w przypadku pracy w pełni zdalnej (40% wskazań negatywnych). Podobnie ma się to, jeśli chodzi o tzw. onboarding pracowników (31% negatywnych wskazań).

Co z Work-Life balance?

Pandemia lokując nas na home office sprawia, że granice między domem a pracą uległy zatarciu. Wiąże się to często z frustracją i zmęczeniem. Jak w tym wszystkim oddzielić wolny czas i życie prywatne od obowiązków zawodowych? Gdy nasze domy stają się biurami, cały work-life balance trafia szlag. Domowe biura często dzielimy z dziećmi i młodzieżą szkolną, która również uczy się zdalnie. To wszystko sprawia, że nasza motywacja spada. Czujemy się przeciążeni, a dzień świstaka zdaje się nie kończyć – w domu spędzamy całe dnie: pracując, jedząc odrabiając lekcje z dziećmi czy oglądając Netflixa.

Ta sytuacja wymaga interwencji i wiedzą o tym przedsiębiorcy, podkreślając że ludzie są siłą napędową każdej firmy. Rynek szuka rozwiązań. Pracownicy potrzebują dziś motywacji, a wcześniejsze benefity, związku z pracą zdalną straciły sens – bo jaki sens mają owocowe czwartki w biurach, gdy te stoją zamknięte?

Póki co raport zwraca uwagę na brak wypracowanych standardów. Pokazuje jednocześnie, że 3 proc. pracodawców dołożyło pracującym zdalnie dodatek do pokrycia kosztów za media, naprawę sprzętu, czy Internet.

Wyjazd firmowy – Czas na urlop

Nowa rzeczywistość pokomplikowała sprawy. Bo jak odpoczywać czy ładować przysłowiowe baterie, gdy praca i życie rodzinne toczy się pod jednym dachem. To duży stres, który może odbić się na naszym zdrowiu. Jak rozładować to obciążenie? Gdzie podładować życiodajne moce?

A może wyjechać z teamem na kilkudniowy event? Pakujesz się, zmieniasz otoczenie, zostawiasz za sobą szarość i nastawiasz na zupełnie nową przygodę. To działa – wyjazd firmowy to zawsze dobra opcja.

Zastanawiacie się co można robić podczas takiego wyjazdu firmowego? Wszystko! Zobaczcie sami, mówię: sprawdzam!

O autorze

sr

Sławek Rapior 

 

Pisze, nagrywa, wymyśla i działa w social mediach. Lubi abstrakcyjne poczucie humoru i ciężką muzykę. Docenia niespodziewane zwroty akcji, ale uważa, że najlepsze scenariusze pisze los.

Nie możesz się zarejestrować